Рекомендації психолога щодо режиму дня дитини

БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

Ваша дитина пішла в перший клас. Відбувається зміна її провідного виду діяльності: місце гри поступово все більше займає навчання. Нові обов’язки вимагають від дитини зосередження духовних і фізичних сил. Щоб навчання Вашої дитини було успішним, важливо до дрібниць обміркувати розпорядок дня школяра.

Відомий фізіолог І.П. Павлов вважав, що дотримуючись певного розпорядку дня, ми допомагаємо роботі нервових клітин, запобігаємо виснаженню нервової системи й перевтомі.

Орієнтовний режим дня першокласника

7.00 – 7.30 – підйом, ранкові процедури

8.15 – 8.45 – дорога до школи

9.00 – 13.30 – навчання у школі

13.30 – 14.00 – дорога додому (якщо дитина не відвідує групу подовженого дня)

14.00 – 16.00 – обід, відпочинок, гуртки, прогулянка, полуденок

16.00 – 17.30 – повторення пройденого матеріалу

17.30 – 19.00 – ігри на свіжому повітрі або вільний час, спокійні ігри

19.00 – 19.30 – вечеря

19.30 – 20.00 – вільний час, читання книг

20.00 – 20.30 – підготовка до сну, водні процедури

21.00 – 7.00 – сон (не менше ніж 10 годин)

Відхилення від режиму має бути розумним, індивідуальним для кожної дитини, але батьки завжди мають сприяти дотриманню основних режимних моментів: дбати про глибокий і міцний сон дітей, повноцінне харчування, тривале перебування на свіжому повітрі тощо.

Рекомендації психолога щодо режиму дня дитини

Розглянемо детальніше звичайний день першокласника. Школяр має вставати о 7-й - 7.30 годині ранку. Наступні 45 – 75 хвилин витрачаються на ранкову гімнастику, водні процедури, сніданок. Зарядка тонізує нервову систему, поліпшує роботу серця, легень, сприяє гарній поставі. Сніданок дитині потрібен легкий, оскільки о 9.40 на неї чекає другий гарячий сніданок у школі. Можна вдома випити чай, з’їсти бутерброд або печиво, фрукти.

В перші місяці батьки проводжають дитину до самої школи. Згодом дитина зможе сама йти до школи, тому батьки повинні показати дитині найнебезпечніший шлях до школи, постійно нагадувати про дотримання правил дорожнього руху.

Перерва між шкільними заняттями (часом повернення зі школи) й повторенням матеріалу має становити не менше 2 годин. Цей час витрачається на обід, пообідній відпочинок, заняття за інтересами, прогулянку просто неба. Для першокласників важливим є денний сон протягом години-півтори.

Для відновлення зниженої наприкінці першої половини дня працездатності доцільним є активний відпочинок. Молодшим школярам рекомендують перебувати на свіжому повітрі не менш ніж три години на день. Це потрібно, щоб дитина росла здоровою.

Близько 16.00 години дитина приступає до повторення матеріалу, що вивчався на уроках. Саме до повторення вивченого, а не до виконання домашніх завдань.

Дуже важливою є організація робочого місця школяра вдома. Раціональне обладнання робочого куточка сприяє зосередженості, а звичка підтримувати в ньому порядок виховує почуття відповідальності. Світло має падати зліва, меблі – відповідати зросту школяра, висота стільця має бути такою, щоб нога всією ступнею торкалася підлоги. Батьки повинні стежити за правильністю постави дитини під час письма й читання: голова – у вертикальному положенні або трохи нахилена вперед (під кутом не більше ніж 15 ), тулуб теж трохи нахилений вперед, передпліччя вільно лежать на столі, відстань від очей до предметів становить 30-35 см. Безперервність занять має бути не більше 30 хвилин, перерви між ними – 10-15 хвилин.

Вільний час використовується відповідно до особистих схильностей та інтересів дитини. Дитина завжди має бути впевненою, що в неї знайдеться час для спілкування з батьками і друзями, читання улюблених книжок, малювання, конструювання, занять спортом, перегляду телепередач. Останньому заняттю лікарі рекомендують присвячувати не більше часу, бажано не частіше, ніж тричі на тиждень, причому загальна тривалість перегляду телепередач не має перевищувати 6-7 годин.

Вечеря першокласника має бути легкою і становити не більш ніж 20% денного раціону. Перед сном дитина має скласти в портфель усе, що знадобиться на заняттях наступного дня, підготувати одяг та взуття.

Першокласника рекомендується вкладати спати не пізніше, ніж о 21-й годині. Щоб забезпечити достатньо глибокий сон, необхідно привчити дитину лягати і вставати завжди в той самий час, спати при відчиненій кватирці.

Практичний психолог Яковенко О.В.

Опубліковано: 22-03-2016

• Про діяльність Шкільної служби розв’язання конфліктів «Фенікс»
  • До уваги батьків майбутніх першокласників (підготовчі курси)
  • Батьківські збори для батьків майбутніх першокласників

• Німеччина-країна винахідників
  • Нова українська школа (НУШ)
  • Про нашого випускника у ЗМІ

• FLEX 2018/2019
  • Новий сезон перемог розпочато. Вітаємо переможців турніру з історії!
  • Чергова перемога наших учнів